Konferencja „Popioły z Energetyki” oraz cykl wydarzeń w ramach Circular Week

17.10.2019

Ostatnie dni były pełne wydarzeń i spotkań, które, mamy nadzieję, zaowocują jeszcze większą świadomością społeczeństwa oraz władz w temacie gospodarki w obiegu zamkniętym, w tym potencjału, jaki drzemie w ubocznych produktach spalania z energetyki (UPS).

W dniach 8-10 października uczestniczyliśmy w konferencji „Popioły z Energetyki”, która stanowi unikalną platformę wymiany poglądów oraz doświadczeń naukowców i praktyków z sektora energetyki węglowej, a także przedsiębiorstw związanych z obszarem UPS-ów.

Popioły, jako uboczny efekt spalania węgla, niejednokrotnie trafiają po prostu na składowiska. To ogromne marnotrawstwo surowca, który można wykorzystać na przykład w budownictwie drogowym. Jako członkowie Polskiej Unii Ubocznych Produktów Spalania staramy się to zmienić – mówi Kamil Szczygielski, Prezes Zarządu Grupy EKOTECH. –  Efekty widać m.in. w dokumencie „Mapa drogowa  transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”, niedawno przyjętym przez Radę Ministrów. I właśnie ten dokument oraz wskazane w nim działania regulacyjne wspierające wykorzystanie UPS-ów z energetyki były jednymi z tematów poruszonych podczas tegorocznej konferencji – dodaje.

Więcej informacji o Mapie drogowej GOZ oraz jej treść do pobrania dostępne są tutaj.

Nasza firma, Grupa EKOTECH, została także partnerem strategicznym Circular Week – cyklu wydarzeń organizowanych w wybranych miastach europejskich w dniach 7-13 października. Ich zwieńczeniem był Mazovia Circular Congress w Warszawie, z udziałem międzynarodowych ekspertów oraz praktyków w obszarze gospodarki cyrkularnej. Przybliżanie idei takiego modelu gospodarki i wskazywanie praktycznych rozwiązań, które można wdrożyć zarówno na poziomie jednostki, jak i przedsiębiorstwa czy kraju, jest ogromnie ważne.

Czy polska energetyka węglowa może być w przyszłości bezodpadowa? Naszym zdaniem – tak!